Ciao, Ciało! | Masaż i Ciałonautyka: masaż tajski, klasyczny w Warszawie, warsztaty ruchowe i bodyworki, newsy
  • Masaż
    • Masaż tajski jogiczny
    • Ceny sesji
    • Bon podarunkowy: masaż w prezencie
    • Przeciwwskazania do masażu
  • Warsztaty ruchowe
  • InfoCiało
  • Kim jestem
  • Kontakt

Ugniatanie ciała: Wchód VS Zachód

Ugniatanie ciała: Wchód VS Zachód

Wbrew przewrotnemu tytułowi masaż nie jest tylko ugniataniem ciała, lecz rozbudowanym systemem wiedzy, za którym stoi wielowiekowa tradycja, kultura i baza naukowa. Zgłębiając temat, zauważamy istotną różnicę w podejściu do masażu i postrzeganiu ludzkiego ciała przez nurty, ukształtowane na Wschodzie, oraz te, które się rozwijały wraz z cywilizacją zachodnią. Podczas nauki masażu tajskiego zastanawiał mnie brak odniesień do anatomii, z kolei na kursie masażu klasycznego przerabiano głównie anatomię i techniki, zupełnie pomijać kwestie intencji czy uważności. Przyjrzyjmy się tym podejściom, by zrozumieć ich istotę.

masaz tajski_przyklad z podręcznika
masaz klasyczny przyklad z podrecznika

Jedna z niewielu rycin z podręcznika do masażu tajskiego (autor: Balazs Nemeth)

Jedna z wielu rycin anatomicznych z podręcznika do masażu klasycznego (CS Heros)

Zachodnie style masażu są oparte na fizjologii i anatomii oraz rozpatrują ciało człowieka jako zbiór poszczególnych układów narządów, kierując się zasadami medycyny zachodniej. Podstawowym celem masażu jest regulacja napięć mięśniowych, a w trakcie sesji masażysta koncentruje się na obszarach, w którym odczuwa się ból lub występuje problem. Masując w stylu zachodnim masażysta „myśli” strukturami anatomicznymi, manipuluje tkankami, działa na poziomie stricte fizycznym. Jest to typowe intelektualne podejście, charakterystyczne dla cywilizacji zachodniej.

Na Wschodzie masaż postrzega się przede wszystkim jako pracę z energią w ciele człowieka i jest wykonywany w celu przywrócenia balansu energetycznego, aktywując procesy samonaprawcze organizmu. Tradycje wschodnie traktują człowieka holistycznie, nierozerwalnie łącząc ciało i duszę w jeden system, który działa dobrze tylko wtedy, gdy wszystkie jego części są zharmonizowane. Więc masażysta działa na kilku poziomach jednocześnie: na poziomie duchowym w obszarach intencji, obecności i uważnego dotyku, i na poziomie fizycznym rozgrzewając, ugniatając oraz rozciągając mięśnie i ścięgna na przebiegu linii energetycznych (meridianów). 

Masaże wschodnie

Bilansowanie przepływu energii w ciele, oddziaływanie na punkty wzdłuż przebiegu linii energetycznych

Najpopularniejsze techniki:
Akupresura, ucisk, kołysanie, toczenie, manipulacja, rozciąganie

Przykłady:
Masaż tajski jogiczny, masaż balijski, shiatsu, masaż ajurwedyjski, refleksoterapia

Powiązane techniki pracy z ciałem:
Yoga, Qi Gong, Tai Chi

Masaże zachodnie

Wyrównanie napięć mięśniowych, praca bezpośrednio na obszarach dotkniętych dyskomfortem 

Najpopularniejsze techniki:
Głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, wstrząsanie, wibracja

Przykłady:
Masaż klasyczny, szwedzki, masaż tkanek głębokich, terapia punktów spustowych

Powiązane techniki pracy z ciałem:
Technika Alexandra, Metoda Feldenkraisa, Pilates

Są to oczywiście uogólnienia, ale na grubych liniach pomagają zrozumieć czego się spodziewać po sesji masażu w określonym stylu. Tak naprawdę, sytuacja przypomina mi przypowieść o słoniu i dwóch ślepcach: jeden złapał słonia za nogę i krzyczy: „To jest słup!”, drugi złapał za trąbę i twierdzi: „To jest wąż!”. Nie sugeruje, że wielowiekowe tradycje masażowe są ślepe, lecz to, że operując różnymi językami, mówią o tym samym słoniu. Fizyczną stronę procesu pracy z energią da się „przetłumaczyć” na język anatomii: w ujęciu fizjologicznym energią jest krew, limfa, hormony, obieg informacji w układzie nerwowym a wspomagając przepływ tych substancji i  informacji wzmacniamy organizm. Natomiast istotę meridianów można wyjaśnić w świetle anatomii powięzi. 

Zapewne, czytając te opisy, poczułeś już, że któreś podejście jest Ci bliższe. Tym wrażeniem można się zasugerować podczas wyboru stylu masażu lub otworzyć swoją ciekawość na przeciwległy punkt widzenia. Osobiście cenię syntezę tych podejść i szukam balansu pomiędzy wiedzą a intuicją w każdej sesji, więc zapraszam na masaż tajski, klasyczny oraz autorski, łączący techniki obydwu styli w jednej sesji.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub Ciao, Ciało! na Facebooku

Ciao, Ciało!

Ciao, Ciało! jest to projekt o #ciałonautyce – eksploracji świadomości ciała za pomocą ruchu i tańca, masażu i bodyworków, praktyk somatycznych, oddechu, głosu, etc.  Więcej

Ciao, Ciało! pisze o metodach świadomej pracy z ciałem, warsztatach i festiwalach oraz oferuje okazje do doświadczania ciałonautyki podczas indywidualnych sesji masażowych i własnych warsztatów.

Tagi

artykuł Bodyworki Ciałonautyka Dotyk embodiment Festiwale Masaż Metody pracy z ciałem Relacje z wydarzeń somatyka somatyka Hanny Warsztaty Wydarzenia
(c) Ciao, Ciało!
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok