Ciao, Ciało! | Masaż i Ciałonautyka: masaż tajski, klasyczny w Warszawie, warsztaty ruchowe i bodyworki, newsy
  • Masaż
    • Masaż tajski jogiczny
    • Ceny sesji
    • Bon podarunkowy: masaż w prezencie
    • Przeciwwskazania do masażu
  • Warsztaty ruchowe
  • InfoCiało
  • Kim jestem
  • Kontakt

Embodiment: jak ciało kształtuje Twoje życie

Embodiment: jak ciało kształtuje Twoje życie

Ciało jako czasownik

Każdy z nas posiada ciało i to, jak się czujemy w nim, wpływa na postrzeganie świata i nasze zachowanie w każdym momencie życia. Podejmowane decyzje, nasze reakcje i zachowanie są w świadomy lub nieświadomy sposób współkreowane przez nasze napięcia mięśniowe, oddech, odczucia, blokady cielesne, wdrukowane schematy… Tak, również to, jak siedzisz w tym momencie, wpływa na Twoje postrzeganie tej idei: czy masz wyprostowane plecy, czy powietrze spokojnie dociera do płuc, czy może przeciwnie – odczuwasz dyskomfort i starasz się odciąć od sygnałów ciała…

Ciało jest ufizycznieniem procesu pod nazwą życie, który w tym momencie realizujesz, ucieleśnia Twoje życie, więc jest nie tyle przedmiotem, ile procesem, który odbywa się cały czas. Obserwować ten proces, ale też go doskonalić i nakierowywać pomaga embodiment.

Czym jest embodiment

Embodiment jest podejściem postrzegającym ciało jako integralny element istoty ludzkiej, istotnie wpływający na ludzkie zachowanie i percepcję. Jest to parasol pojęciowy, łączący teorie naukowe z zakresu kognitywistyki, praktyki ruchowe i oddechowe, podejście w coachingu, psychologii i pracy z traumą, w pedagogice i nauczaniu. Metody pracy z ciałem, niosące tę filozofie, czasem są określane również jako „somatyczne” (somatic),  od „soma” – żywe ciało, ciało odczuwane od środka. Są nawet opinie, że embodiment to nowy mindfulness, to znaczy, że jest rozwinięciem i uzupełnienem tego podejścia/podejścia do życia.

Główne założenia embodiment

Pole informacyjne dookoła embodiment dopiero się kształtuje – różne metody, idee, podejścia wytyczają ten trend –  ale można wyróżnić kilka wspólnych założeń, które są charakterystyczne dla embodiment-podejścia:

  • Integralność. Ciało, jego odczucia, doświadczenie i stan są integralną częścią bycia w danym momencie, ono nie jest „taksówką dla umysłu”, ani niczym uzupełniającym/osobnym, jest ważnym elementem całości, jedności.
  • Uważność. Podstawą embodiment jest rozwój świadomości ciała i procesów, które się w nim odbywają. Każda praktyka zaczyna się od uważności, bez niej zmiany są niemożliwe.  Lepiej zrozumieć ideę cielesnej świadomości,  można poprzez zaprzeczenie: wszyscy znamy stan, gdy zaabsorbowani jakąś treścią (np. scrollowaniem facebooczka) nie zwracamy uwagę na ciało, które drętwieje poprzez przebywanie w niewygodnej pozycji. Gdy nasza uwaga jest w całości ulokowana na zewnątrz, brakuje uważności na wczesne sygnały, płynące z ciała, reagujemy dopiero wtedy, gdy ciało zaczyna wołać (zazwyczaj robi to bólem).
  • Żywe ciało. Współczesna kultura europejska zawiera dziwny paradoks dotyczący fizyczności. Z jednej strony jest kult zdrowia i doskonałego ciała, z drugiej – oczywiste oddzielenie od ciała. Podejście, że ciało musi jedynie działać poprawnie i mieć odpowiedni wygląd, jest dziś szeroko rozpowszechnione, zarówno w medycynie, jak i w świadomości publicznej. Ciało traktuje się jako mechanizm i dba się głównie o fizjologię i piękno. W przeciwieństwie do koncepcji ciała jako mechanizmu nieożywionego, somatyczne spojrzenie na ciało podkreśla „żywą” naturę cielesności. Soma jest ciałem fizycznym, odczuwanym i przeżywanym przez jego właściciela od wewnątrz. To „poczucie ciała od wewnątrz” jest nieodzownym i ważnym elementem odczuwania życia, przezywania go. Zatem fakt, że nasze ciało jest żywe i mobilne oraz jest nierozerwalnie związane z naszymi myślami i uczuciami, a my możemy to wszystko poczuć i rozpoznać, jest ważne dla embodiment.

A więc embodiment jest o tym, by żyć w ciele i poprzez ciało, korzystać z mądrości ciała i świadomie kierować procesem własnego ucieleśniania się w każdym momencie życia.

Zobacz, jak tłumaczy embodiment jeden z aktywnych działaczy tego nurtu:

Potencjał ucieleśnienia – co embodiment może wnieść w Twoje życie

Ale po co to wszystko? Czy rozkminianie tego ma sens? Dla mnie jest to kluczyk do podwyższenia jakości życia, ale też do bycia bardziej efektywnym w pracy, lepszym rodzicem i partnerem, lepiej radzić sobie w sytuacjach ekstremalnych. I w to „lepiej radzić” zaliczam nie tylko efekt końcowy, ale też „straty moralne” w trakcie, jakim kosztem dla siebie osiągam to, co osiągam.

Kilka praktycznych przykładów, co embodiment może zmienić w życiu:

  • Nasze ciało nie lubi bezruchu, lecz tryb życia, który prowadzimy często ten bezruch na nim wymaga. Bycie w kontakcie z ciałem nie pozwoli zasiedzieć się za długo – regularne przeciąganie się i mini-rozruch podczas pracy przy komputerze pomoże zachować mobilne i zdrowe ciało.
  • Jest wiele kursów, oferujących lekcje, jak za pomocą mowy ciała komunikować pozycję lidera.  Zamiast uczyć się gestów lidera można nauczyć ciało czuć się pewnie i otwarcie i tym liderem po prostu być.
  • Świadome odżywianie pomoże zrezygnować z kompulsywnego jedzenia i dobrze wpłynie na sylwetkę.
  • Bycie w kontakcie z ciałem pomaga lepiej zrozumieć i zaakceptować różne przejawy siebie samego. Zazwyczaj to prowadzi też lepszego rozumienia i akceptacji innych, co pomaga żyć w zgodzie i pokoju.

Embodiment jest o tym, jak zamiast dążyć do tego, by „wyglądać na osobę szczęśliwą”, dążyć do tego, jak nią BYĆ. Oczywiście, ta droga prowadzi poprzez akceptację wszystkich stanów i jest nie tyle dążeniem do celu, ile drogą samą w sobie. Ale już z zupełnie innym wewnętrznym nastawieniem. U mnie to się wyraża w wewnętrznym słońcu, które świeci nawet gdy na zewnątrz pada deszcz. Lub przynajmniej czasami się pokazuje :).

Praktyka embodiment

Praktyka embodiment zaczyna się od wewnętrznego nastawienia i uważności, więc praktycznie każda czynność może być praktyka embodiment – spacer, gotowanie, a nawet leżenie na kanapie. Oczywiście, idealne warunki oferują praktyki, które stawiają ciało i jego odczucia w centrum uwagi. Są wśród nich bardziej usystematyzowane, jak na przykład metoda Feldenkraisa, Body-Mind Centering, kontakt improwizacja, czy bardziej intuicyjne, takie jak taniec intuicyjny i wszelkie metody na nim oparte, ciałonautyka.

Na warsztatach Zadbaj o siebie również słuchamy żywego ciała, nawiązujemy z nim połączenie, co zazwyczaj jest odbierane jako dobry wypoczynek od codziennego zabiegania.

Podczas pisania tego artykułu konkretnie oraz researchu tematu ogółem oraz korzystałam z materiałów inicjatywy Тело в дело.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub Ciao, Ciało! na Facebooku

Ciao, Ciało!

Ciao, Ciało! jest to projekt o #ciałonautyce – eksploracji świadomości ciała za pomocą ruchu i tańca, masażu i bodyworków, praktyk somatycznych, oddechu, głosu, etc.  Więcej

Ciao, Ciało! pisze o metodach świadomej pracy z ciałem, warsztatach i festiwalach oraz oferuje okazje do doświadczania ciałonautyki podczas indywidualnych sesji masażowych i własnych warsztatów.

Tagi

artykuł Bodyworki Ciałonautyka Dotyk embodiment Festiwale Masaż Metody pracy z ciałem Relacje z wydarzeń somatyka somatyka Hanny Warsztaty Wydarzenia
(c) Ciao, Ciało!
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok