Często anatomia kojarzy nam się z czymś trudnym (mnóstwo skomplikowanych nazw) oraz – z czymś zewnętrznym („to tam, na tych modelach, jakoś tak ten człowiek jest skonstruowany…”). Najczęściej kontakt z anatomią mamy w szkole, poznając ją w sposób intelektualny i bierny, siedząc w ławce i słuchając o ciele, tak samo jak słuchamy o odległych krajach na geografii. Ale gdy uświadomimy sobie, że ciało – właśnie TO MOJE ciało, które teraz oddycha i patrzy na te słowa – jest przestrzenią, gdzie ta anatomia JEST a fizjologia sią WYDARZA, a ja mogę to POCZUĆ, anatomia zaczyna nabierać zupełnie innego wymiaru.
Anatomia doświadczalna - ucieleśnienie wiedzy anatomicznej
Anatomia doświadczana to podejście do poznawania siebie, łączące czucie ciała (interoceptywną świadomość) z wiedzą anatomiczną, angażujące całą istotę człowieka. Jest to proces sfokusowany na odczuwaniu, ucieleśnieniu wiedzy anatomicznej, fizjologicznej, kinezjologicznej, wiedzy z zakresu biomechaniki, embriologii, histologii. Uczymy się swojego ciała poprzez doświadczanie go.
Głównymi narzędziami anatomii doświadczalnej jest wiedza kognitywna, interoceptywna i proprioceptywna świadomość, ruch, dotyk, oddech, brzmienie – czyli przyswajamy wiedzę poprzez odczuwanie, poruszając się, dotykając i doświadczając dotyku, oddychając – doświadczając własnego ciała.
Anatomia doświadczalna w samej swojej istocie jest fenomenologiczna – doświadczamy „tego, co jest”, a nie „jak powinno być”, gdzie jest norma a gdzie patologia. Jest to holistyczne i bardzo subiektywne podejście, które postrzega ciało jako bramę do głębszej samoświadomości i samorozumienia do harmonizacji ciała i umysłu, do osobistej sprawczości oraz zdrowia.
Cóż to oznacza? W praktyce oznacza to poznawanie i ucieleśnienie tkanek, narządów, struktur ciała, co często zaprasza nas do
organicznej zmiany wzorców ruchowych i behawioralnych. Na przykład, gdy zaczynamy
eksplorować kości miednicy – poznajemy
kształt kości (na modelach/obrazkach oraz we własnym ciele), ucieleśniamy fakt, że miednica nie jest monolitem kostnym, tylko składa
się z kilku kości, połączonych m.in. spojeniem łonowym, które jest RUCHOME. Świadomość ciała w tym obszarze wzrasta, więcej czujemy, zaczynamy inaczej się poruszać – pojawia się większy zakres i swoboda ruchu w stawach biodrowych i lędźwiach. Może się zmienić sposób chodzenia, miednica wypełnia się czuciem i życiem, co może wpłynąć na uwolnienie emocji, na wzrost poczucia sprawczości i akceptacji własnego ciała, a nawet zmiany w sferze seksualnej.
Sesje anatomii doświadczalnej prowadzą do rozwoju świadomości ciała, do odczuwania ciała głębiej, w sposób zróżnicowany i bardziej subtelny. Na poziomie fizycznym – somatycznym – to się przekłada na zauważanie komunikatów, wysyłanych przez kości, organy, więzadła, powięzie, mięśnie… – słyszenie głosu ciała. Słyszenie go, zanim zacznie krzyczeć – bólem.
Przestrzeń wsłuchiwania się w ciało zaprasza nas do kontaktu ze swoimi emocjami, podświadomością, z duchowymi aspektami swojej istoty. Jest to przestrzeń, gdzie MĄDROŚĆ CIAŁA może się przejawić.
Anatomia doświadczalna plasuje się w obszarze somatyki – dziedziny, skupionej na odczuwaniu ciała. Jedną z najbardziej znanych postaci w tym obszarze jest Bonnie Bainbridge Cohen, która wraz z licznym zespołem badaczy, tancerzy i bodyworkerów rozwija Body-Mind Centering ® (BMC ®) – podejście do pracy z ciałem i świadomością, oparte właśnie na ucieleśnieniu anatomii. BMC® oferuje pokaźny wachlarz narzędzi do ucieleśnienia, do doświadczenia, w jaki sposób umysł się przejawia przez ciało, a ciało przez umysł.
„Komórki rezonują ze sobą.
W miarę jak coraz więcej komórek w nas staje się świadomych siebie, pojawia się rezonans między nimi, a my doświadczamy wewnętrznej równowagi i samoświadomości”.
Bonnie Bainbridge Cohen, założycielka Body-Mind Centering ®
Experiential Anatomy – tak to brzmi po angielsku – jest także dziedziną pracy Andrei Olsen, Caryn
McHose, Kevina Franka, Erika Franklina, Jennifer Salk oraz wielu innych badaczy, nauczycieli, ruchowców, tancerzy, bodyworkerów.
Sesje anatomii doświadczalnej mogą być pomocne osobom, zajmującym ruchem, tańcem, jogą, pracą z ciałem, fizjoterapią, terapią zajęciową, psychoterapią, terapią tańcem i ruchem, rozwojem wczesnodziecięcym, edukacją, głosem, muzyką, sztuką, medytacją, sportem i innymi dyscyplinami ciała i umysłu. Ale tak naprawdę – anatomia doświadczalna jest dla każdego, kto ma ciało!
Zapraszam na warsztaty i zajęcia, gdzie eksplorujemy ciało, czerpiąc z anatomii doświadczalnej:
- Ciałonautyka – zajęcia somatyczne na styku anatomii doświadczalnej i ruchu – Warszawa
- MoveOn Camp – prowadzę warsztat Somatyki – anatomii doświadczalnej w ramach 4-dniowego wydarzenia
- BodySpace — warsztaty Movement Medicine i Somatyki, gdzie anatomia doświadczalna pojawia się jako część procesu
- umów się na sesję indywidualną na żywo lub online
Nadia Szypiłow – somatyczka, bodyworkerka, performerka
Living Somatics Movement Teacher, Somatic Movement Educator in training (program Body-Mind Centering®), Studentka programu Psychologia Somatyczna w the Brook Institute w trakcie certyfikacji.
Somatyczne odczuwanie ciała jest moja praktyką, miłością i misją. Eksploruję i zbieram narzędzia poszerzania świadomości ciała poprzez ruch i dotyk od 2010 roku. Na zajęciach i sesjach, które prowadzę, obserwuję, jak uważność na ciało zmienia jakość życia.
Zdjęcia na tej stronie pochodzą z warsztatów somatyki i anatomii doświadczalnej, prowadzonych przez Nadię Szypiłow, które miały miejsce podczas retreatów BodySpace, współprowadzonych z Anną Sierpowską. Zdjęcia autorstwa Agnieszki Cytackiej.